Актуальні проблеми права: теорія і практика № 1 (45) (2023)

Permanent URI for this collection

Browse

Recent Submissions

Now showing 1 - 7 of 7
  • Item
    Правове забезпечення сфери публічних електронних реєстрів.
    (СНУ ім. В. Даля, 2023) Вінник, О. М.; Шаповалова, О. В.
    Стаття присвячена проблемам правового регулювання відносин у сфері публічних електронних реєстрів. Визначаються виключно важлива роль зазначених реєстрів в умовах громадянського суспільства, що мають забезпечити прозорість суспільно важливих відносин в різних сферах суспільного життя (економіці, земельних і аграрних відносин, охороні здоров’я, освіті, при наданні адміністративних послуг та ін.), контроль за дотриманням встановлених законом вимог щодо об’єктів реєстрів, захист прав та законних інтересів правоволодільців та користувачів реєстрової інформації. Аналізують-ся положення Закону України «Про публічні електронні реєстри». Визначається його роль в системі законодавства, що регулює відносини цифровізації, як такого, що сприяє систематизації цього законодавства. З огляду на універсальність використання публічних електронних реєстрів з точку зору їх застосування в усіх основних сферах суспільного буття, а також використання при цьому надбань цифровізації (цифрової платформи, зокрема), пропонується ключові положення щодо таких реєстрів закріпити в Цифровому кодексі України, питання прийняття його було порушено ще кілька років тому.
  • Item
    Правове регулювання проведення митного контролю у формі огляду та переогляду: практичний аспект.
    (СНУ ім. В. Даля, 2023) Беспалов, М. О.; Гриценко, Г. М.; Bespalov, M.; Hrytsenko, H.
    У статті проаналізовано сучасне законодавство та зазначені прогалини й колізії відносно проведення митного контролю у формі огляду та переогляду товарів і транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон держави. Зроблено аналіз законодавства за період від набуття незалежності нашою державою до сьогодення з проведення митного контролю у формі огляду та переогляду товарів і транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон. Розглянута процедура взаємодії при проведенні митного огляду та переогляду між митними та правоохоронними органами, згідно з проведеним аналізом з’ясовано, що деякі функції державних органів дублюються, що негативно впливає на економічний розвиток та імідж держави на міжнародному рівні. Підготовлені пропозиції з усунення прогалин до митного законодавства нашої країни та проведення подальших наукових досліджень з проведення процедури митного огляду та переогляду товарів і транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон держави з урахуванням адаптації національного законодавства до митного законодавства ЄС.
  • Item
    Роль європейського суду з прав людини у вирішенні питань сепаратизму: аналіз рішень ЄСПЛ у справах міждержавних конфліктів.
    (СНУ ім. В. Даля, 2023) Жолудєва, В.; Гуркіна, В.; Купіна, К.; Zholudieva, V.; Hurkina, V.; Kupina, K
    Ця наукова стаття присвячена ролі Європейського Суду з прав людини (ЄСПЛ) у забезпеченні прав людини в контексті сепаратизму, зокрема, на прикладі справи "Україна та Нідерланди проти Російської Федерації". Робота включає огляд сепаратистських рухів в Україні та реакцію уряду на ці рухи, а також аналіз ролі ЄСПЛ у справі та його рішення. Стаття має на меті проаналізувати вплив рішення ЄСПЛ на розвиток правового простору в Європі та зробити висновки та рекомендації щодо можливого застосування досвіду, отриманого з цієї справи, в інших подібних ситуаціях.
  • Item
    Розвиток захисту права інтелектуальної власності в умовах збройної агресії.
    (СНУ ім. В. Даля, 2023) Капліна, Г. А.; Гуркіна, В. В.
    Робота присвячена захисту законних інтересів шляхом використання альтернативних способів вирішення спорів в період дії воєнного стану та збройної агресії на території нашої держави. На підставі дослідження законодавства та наукової літератури були виокреплені основні проблеми захи-сту прав інтелектуальної власності та запропоновані шляхи вирішення таких проблем
  • Item
    Гриценко Г. М., Солодченко С. В. Дінамика нагляду(контролю) регулювання господарської діяльності з боку державних органів. Актуальні проблеми права: теорія і практика. 2023. №1 (45). С. 41-54.
    (СНУ ім. В. Даля, 2023)
    У статті досліджено аналіз діючого законодавства відносно здійснення нагляду (контролю) з боку державних органів та органів місцевого самоврядування за господарською діяльністю. Проаналізована динаміка внесення змін з законодавство про здійснення нагляду (контролю) з боку органів державної влади в період воєнного стану в державі, враховуючи законодавство ЄС з даної тематики. Зазначені проблеми пов’язані із практичною реалізацією нагляду (контролю) органів державної влади і місцевого самоврядування за господарською діяльністю. Визначено що, необхідною умовою для сталого розвитку економіки держави потрібен нагляд (контроль) при регулюванні господарської діяльності (незалежно від обставин при яких проводиться господарська діяльність). Доведена необхідність функціонування інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю)за господарською діяльністю, як елемент захисту порушених прав та інтересів суб’єктів господарювання від діяльності контролюючих органів.
  • Item
    Питання строків позовної давності при порушенні законодавства про оплату праці в сучасних умовах.
    (СНУ ім. В. Даля, 2023) Гребенар, О. В.; Розовський, Б. Г.
    У статті, на основі аналізу наукових поглядів вчених, міжнародних та національних нормативно-правових актів досліджено питання строків позовної давності або строків звернення до суду при порушенні законодавства про оплату праці. Авторами з’ясовано, що на сьогодні питання строків позовної давності при порушенні законодавства про оплату праці не набрало великої значимості серед вчених та належним чином ще не досліджувалося. Проведено аналіз термінів та зазначена необхідність замість терміну «строк звернення до суду» використовувати термін «позовна давність». Констатовано, що для належного захисту прав працівників при порушенні їх права на працю в частині порушення права на винагороду за працю, необхідний перегляд діючих норм законодавства, їх удосконалення, приведення до єдиної позиції в різних законодавчих актах. Також надано авторське розуміння щодо необхідності переглянути доцільність встановлення в трудовому законодавстві строків звернення до суду у справах щодо стягнення заробітної плати та усіх її складових, які належить працівнику або повинні йому належати незалежно від того, чи було здійснене роботодавцем нарахування таких виплат. Встановлення таких строкових обмежень зі звернення до суду породжує порушення право власності.
  • Item
    Забезпечення правового статусу засуджених до позбавлення волі в установах виконання покарань під час воєнного стану: проблемні аспекти.
    (СНУ ім. В. Даля, 2023) Івчук, Ю. Ю.
    Статтю присвячено проблемним аспектам забезпечення правового статусу засуджених під час відбування ними покарання у виді позбавлення волі в умовах воєнного стану. У науковій роботі проведено системний аналіз чинних національних нормативно-правових актів, позицій вітчизняних вчених, спрямованих на дослідження поняття та обсягу правового статусу засу-дженого, а також проблеми забезпечення основних прав та безпеки засудженого до позбавлення волі в умовах воєнного стану. На підставі аналізу доктринальних підходів до розуміння поняття «правовий статус засуджених» автором здійснено спробу у загальному вигляді сформулювати поняття та особливості правового статусу засуджених до позбавлення волі. У контексті обмеження свободи переміщення та уразливого становища засуджених до позбавлен-ня волі в умовах війни, особливу увагу автор звертає саме на проблеми дотримання прав та безпеки засуджених в установах виконання покарань як однієї зі складових їх правового статусу. Висвітлено основні міжнародно-правові акти у сфері регулювання правового статусу засуджених до позбавлення волі, серед яких: Мінімальні стандартні правила поводження з в'язнями 1955 року, Євро-пейські пенітенціарні (в’язничні) правила 1973 року, Звід принципів захисту всіх осіб, які піддаються затриманню чи ув`язненню в будь-якій формі 1988 року. На підставі аналізу положень Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року визначено особливості правового статусу засудже-них до позбавлення волі, які після повномасштабного вторгнення перебувають в установах виконання покарань на територіях ведення бойових дій або на тимчасово окупованих територіях. На підставі аналізу чинного законодавства висвітлено механізм евакуації засуджених до позбав-лення волі з небезпечних територій та питання безпечного перебування засуджених на території уста-нов виконання покарань під час повітряних загроз. На підставі даних аналітичних звітів проаналізовано основні випадки порушення прав засуджених до позбавлення волі, які з об’єктивних причин знаходяться на тимчасово окупованих територіях, серед яких: негуманне ставлення, приниження людської гідності, незаконне етапування, примусове вербування до російських приватних військових формувань та ін.