Наукові вісті Далівського університету № 27

Permanent URI for this collection

Browse

Recent Submissions

Now showing 1 - 14 of 14
  • Item
    Ризик-орієнтований відбір об'єктів аудиту для ефективного управління розрахунками з замовниками підприємства.
    (СНУ ім. В. Даля, 2024) Шишкова, Н. Л.; Шишкова, Д. С.
    У статті проаналізовано сучасний стан та виклики для підприємства в частинідодаткових ризиків діяльності в умовахвоєнної агресії.Наведено динамікуфінансово-економічних показників підприємства та будівельної галузі взагалі за останні роки. Сформовано програму внутрішнього аудиту розрахунків з замовниками, форми та приклади робочих документів аудитора для ефективної перевірки. Запропоновано інформаційну мапу ризиків для розрахунків з замовниками, яка враховує додаткові ризики під час кризових умов, зокрема пов’язаних з діяльністю підприємства під час воєнного стану. Сформовано критерії та індикатори кількісного визначення рівня ризику для встановлення пріоритетності об’єктів аудиту в частині розрахунків з замовниками. Розроблено поетапний приклад організації ризик-орієнтованого відбору об’єктів аудиту розрахунків з замовниками дляінтеграції з системами моніторингу для постійного оновлення та коригування стратегій аудиту в реальному часі з урахуванням змін у зовнішньому та внутрішньому середовищі підприємства. Запропоновано покроковий ризик-орієнтований відбір об'єктів аудиту для визначення частоти аудитів. Об’єктом дослідження є процеси внутрішнього аудиту, методи та інструменти відбору об'єктів аудиту, спрямовані на оцінку та управління ризиками, пов'язаними з розрахунками з замовниками. Предметом дослідження є існуючі методологія та інструменти ризик-орієнтованого підходу до відбору об'єктів аудиту розрахунків з замовниками, а також процеси оцінки і управління ризиками, які виникають при здійсненні розрахунків з замовниками на підприємстві. У роботі використано методи: аналіз і синтез - для вивчення існуючих підходів до аудиту, на основі яких було розроблено програму внутрішнього аудиту та робочі документи, для структурування ідентифікованих ризиків і методів їх оцінки; ризик-орієнтований підхід - для визначення найбільш критичних об'єктів для аудиту, спрямованих на мінімізацію ймовірних фінансових та операційних ризиків, що виникають при розрахунках з замовниками, для створення інформаційної мапи ризиків і для розробки критеріїв визначення рівня ризику; моделювання - для створення програми внутрішнього аудиту та для прогнозування потенційних фінансових втрат або порушень на основі різних сценаріїв ризиків; кількісний і якісний аналіз - для розробки індикаторів і критеріїв оцінки ризику, що дозволяють точно визначити ймовірність виникнення проблем у розрахунках з замовниками на основі історичних даних та аналізу ситуацій, що склалися на підприємстві у різних умовах; документальний метод - для формування робочих документів аудитора, що включають шаблони звітів, протоколів перевірок, а також структури для збору та обробки даних про розрахунки з замовниками;теоретичний аналіз літератури за темою.
  • Item
    Розмежування фінансових та виробничих ризиків зменшення рентабельності й продуктивності та експериментальна демонстрація ризику керованих чинників на базі синтезу секондбест організаційних рішень у груповому виробництві.
    (СНУ ім. В. Даля, 2024) Кривуля, П. В.; Сибіна, В. О.
    Розвиток будь-якої організації залежить від його продуктивності. Через це підвищення продуктивності є пріоритетним завданням для підвищення ефективності підприємства. Однак, впровадження заходів несе за собою появу низки ризиків, які вникають внаслідок протиріч між параметрами організаційних рішень, кількість яких потенційно нескінченна. Таким чином невизначеність результативності стає у залежність не тільки від невизначеності некерованих чинників, а й від якості роботи з синтезом керованих чинників. Крім того сфери контролю чинників ризиків розподілено в апараті управління, через що класифікація ризиків та їх термінологічне закріплення мають кореспондуватися з розподілом обов’язків фахівців та керівників на підприємствах. Першим рівнем такого корегованого розмежування є визначення меж для дихотомії фінансових та виробничих ризиків. Предметом дослідження є ґенеза побічних ризиків організаційних рішень, тобто зміст та умови прояву протиріч різних за спрямуванням та параметрами впроваджуваних організаційних заходів, що спричиняють не тільки позитивні, а й негативні наслідки у системі оцінок продуктивності використовуваних на підприємстві ресурсів. Об’єктом дослідження є процес розробки, обґрунтування та реалізації заходів щодо підвищення продуктивності на підприємстві. Метою дослідження є виявлення управлінських дилем, які виникають в результаті впровадження організаційних заходів по підвищенню продуктивності, адже вони підвищують рівень ризику рішень. У роботі використано такі методи: системний аналіз та синтез у описі складу засобів та критеріїв підвищення продуктивності використання ресурсів підприємства, моделювання причинно-наслідкових зв’язків, методи спрямованого перебору варіантів порядку запуску деталей за «алгоритмом Петрова», вимірювання параметрів несинхронізованих потокових та перемінно-потокових ліній, аналіз протиріч між параметрами, теоретичний аналіз літератури за темою. Доцільно мати поняття ефективної множини рішень, адже її застосовують для вибору найефективнішого рішення, але для організаційних рішень це є більш складним завдання. Прийняття управлінських рішень з ефективної множини виявляє управлінські дилеми, проте не в повному обсязі, через відхилення інших рішень, що добре демонструє «алгоритм Петрова»: у ході дослідження проводилися зіставлення параметрів на прикладах групового виробництва. При зміні одного параметру організації виробництва треба слідкувати за змінами різних конфліктуючих показників результативності, які можуть виникнути внаслідок цього.
  • Item
    Роль інформатизації у виникненні, формуванні та сучасному розвитку мережевих підприємств.
    (СНУ ім. В. Даля, 2024) Довбня, І. А.; Кривуля, П. В.
    У роботі розглянуто гіпотезу наявності позитивних наслідків від покращення інформаційно-аналітичного забезпечення тільки у разі комплексної відповідності підприємств вимогам інформаційної економіки: і організаційної відповідності також. Зміни – позитивні чи такі, що сподівано мають бути позитивними – мають відбуватися комплексно, охоплюючи різні аспекти буття, та саме у таких формах, які є компліментарними одна одній. Але відбувається це часто спонтанно, як об’єктивний процес формування організаційних структур та інститутів, послідовно підштовхуючи наступні процеси змін,що відбувається навіть у сфері організаційного проектування, а не як планований процес проектування всіх пов’язаних аспектів. Об’єкт дослідження – процеси трансформації сучасного укладу поточної економічної формації взагалі та процеси формування, становлення та розвитку мережевих підприємств зокрема, і процеси, що спричиняють явища, що утворюють проблематику формування мережевих підприємств за умов інформатизації. Предметом дослідження є інформаційно-аналітичне забезпечення та когнітивні ризики, які виникають у процесі виконання інформаційно-аналітичної діяльності. Завданням роботи є встановлення впливу інформатизації на трансформацію організаційних форм, зокрема – формування та розвиток мережевих підприємств. Виконання такого завдання вмотивовано досягнення мети роботи, якою є удосконалення інформаційно-аналітичного забезпечення за умов інформатизації задля запобігань впливу когнітивних ризиків на якість прийняття рішень та виконання розподілених функцій. У роботі розглянуто вплив інформатизації на традиційні бізнесові інститути сучасної формації, трансформація яких визначається мережевим підходом організації діяльності підприємств та формуванням мережевих підприємств. За умов інформаційних перетворень визначено ядрову проблематику управління підприємствами мережевого типу – значні обсяги інформації і когнітивні ризики, що виникають під час аналітичної роботи. Виявлена ядрова проблематика стає основою подальшого дослідження шляхів можливого подолання впливу когнітивних спотворень, котрі виникають у процесі опанування інформації чи виконання інформаційної діяльності, за умови використання сучасних засобів концептуального моделювання, репрезентації та конкретизації складових інформаційної моделі об’єктів, спостереження яких є предметом інформаційно-аналітичного забезпечення.
  • Item
    Роль цифрових комунікацій у підвищенні ефективності управлінських процесів.
    (СНУ ім. В. Даля, 2024) Бучнєв, М. М.; Сучков, І. О.
    Створення комунікаційного середовища є важливою складовою комунікаційної політики підприємства. Комунікативне середовище в такому контексті повинно поєднувати стійкість і динамізм, керованість та спонтанність, сучасний та попередній досвід, не обмежуючись тільки внутрішньою структурою організації. Комунікативне середовище – це, перш за все,соціальні норми, цінності, етико-моральні погляди, творча атмосфера тощо. Наукова стаття присвячена дослідженню ефективних засобів комунікації в управлінні підприємством, які стають критично важливими для досягнення бізнес-успіху в умовах зростаючої конкуренції та технологічного прогресу. Дослідження акцентує увагу на різноманітних формах і напрямках комунікації, які впливають на внутрішні та зовнішні процеси в підприємствах. Зокрема, представлені основні інструменти сучасної комунікації, такі як електронна пошта, месенджери, відеоконференції, спільні платформи для документів, системи управління проектами, блоччейн-технології та чат-боти. Стаття також висвітлює значення чіткої і своєчасної комунікації для підвищення продуктивності працівників, зменшення конфліктів і непорозумінь, а також для покращення обслуговування клієнтів. Окрему увагу приділено перевагам впровадження чат-ботів у бізнес-процеси, які здатні автоматизувати обслуговування клієнтів, підвищити якість комунікації та знизити навантаження на працівників. Зазначено, що ефективні комунікаційні стратегії забезпечують зростання лояльності клієнтів, сприяють залученню талановитих спеціалістів і зміцненню конкурентних позицій підприємства. Стаття містить аналіз впливу комунікаційних практик на бізнес-показники, а також практичні рекомендації для впровадження інновацій у комунікаційних системах управління. В результаті обговорюється, як налагодження ефективних комунікацій може суттєво покращити загальну ефективність роботи підприємств і сприяти досягненню бізнес-цілей. Узагальнюючи, стаття підкреслює, що сучасні засоби комунікації не лише оптимізують внутрішні процеси, але й стають важливими компонентами стратегії управління, здатними забезпечити підприємству конкурентні переваги.
  • Item
    Підвищення ефективності функціонування системи охолодження тепловоза шляхом використанню пелюсткового жалюзійного механізму.
    (СНУ ім. В. Даля, 2024) Могила, В. І.; Ковтанець, М. В.; Морнева, М. О.; Плотніков, В. Д.
    Незамінною підсистемою наземних транспортних засобів (рейкових, автомобільних) є модуль охолодження двигуна.. За певних умов експлуатації система охолодження є основним джерелом шуму та компонентом із другим за величиною споживання енергії (після двигуна). Надійність експлуатації рухомого складу залізниць багато в чому залежить від якості функціонування системи охолодження, ефективність якої в процесі експлуатації знижується, що призводить до роботи дизеля за підвищеної температури теплоносіїв, зниження надійності, обмеження потужності силової установки і, як наслідок, погіршення паливної економічності. Верхні жалюзі різних конструкцій, що застосовуються в даний час на тепловозах, малоефективні: вони матеріаломісткі, працюють від пневмоприводу (гідроприводу), зменшують продуктивність вентилятора охолоджуючого пристрою. Підвищення ефективності роботи охолоджуючих пристроїв тепловозів значною мірою визначається аеродинамічною досконалістю вентиляторних каналів з жалюзійним апаратом на виході, які, з одного боку, повинні мати мінімальний гідравлічний опір, з іншого – відповідати всім вимогам уніфікації окремих елементів, так і конструкції в цілому. Об'єднання перерахованих вище вимог забезпечується в розробленій конструкції пелюсткового жалюзійного апарату охолоджуючого пристрою тепловоза. Гідравлічні опіри зазвичай поділяються на місцеві втрати енергії та втрати на тертя за довжиною. Запропонована конструктивна схема верхніх жалюзі має підвищені характеристики, спрямовані на підвищення ефективності системи охолодження локомотивів. Конструкція зосереджена на оптимізації потоку повітря, зниженні споживання енергії та покращенні загальної продуктивності охолоджувального пристрою. Завдяки оптимізації кута жалюзі та зменшенню опору пристрій може мінімізувати споживання енергії, тим самим підвищуючи загальну ефективність системи охолодження.
  • Item
    Умови інтерференції ехо-сигналів, що відбиваються від бічної поверхні під час ультразвукового контролю опорних силових кронштейнів рам візків локомотивів.
    (СНУ ім. В. Даля, 2024) Могила, В. І.; Ковтанець, М. В.; Морнева, М. О.; Ковтанець, Т. М.
    Експлуатаційна міцність несущих конструкцій рухомого складу залізничних доріг безпосередньо пов'язана з безпекою руху потягів. Більшість деталей ходової частини рухомого складу схильні до дії напруг, що змінюються в часі. Порушення суцільності металу зменшують робочий переріз деталі і, будучи концентраторами напруг, можуть бути початком втомного руйнування. Одним з основних елементів ходової частини локомотива є візок. Для виключення попадання в експлуатацію сталевих силових кронштейнів рам візків локомотивів з неприпустимими внутрішніми суцільностями здійснюється контроль ультразвуковим імпульсним ехо-методом. Ультразвуковий контроль є одним із найпоширеніших методів дефектоскопії. Ультразвуковий контроль дозволяє визначити найдрібніші дефекти, розташовані на значних глибинах різного металу та зварних з’єднань. Ультразвукове дослідження не руйнує і не пошкоджує зразок, що є його головною перевагою. Так само можна виділити високу швидкість і достовірність дослідження при низькій вартості і небезпеці для людини. Описано ехо-імпульсний метод, підкреслено, що принцип ехо-імпульсного методу полягає в тому, що під час генерації електричного імпульсу ультразвуковий перетворювач генерує коливання, що передаються об’єкту, який знаходиться під контролем, той самий перетворювач приймає ехо-сигнали, які відображаються від дефектів. У статті наведено графіки результатів розрахунків з математичних співвідношень умов відсутності інтерференції через вплив бічної поверхні виробу при ультразвуковому контролі каблучків силових кронштейнів локомотивних рам візків. Встановлено, що при ультразвуковому контролі каблучків кронштейнів можуть виконуватись умови існування інтерференції через вплив бічної поверхні та обґрунтовано необхідність встановлення впливу бічної поверхні при виявленні ультразвуком несуцільностей у поверхневих шарах виливків силових кронштейнів.
  • Item
    Теоретичні та експериментальні дослідження впливу електричного струму на знос трибоспорядження «ролик-ролик».
    (СНУ ім. В. Даля, 2024) Ковтанець, М. В.; Ноженко, В. С.; Сергієнко, О. В.
    У роботі розглянуті процеси, що відбуваються у контакті колеса і рейки, що взаємодіють між собою і від яких залежить в цілому ефективність тягового рухомого складу. Встановлено, що найбільш поширеним способом досягнення високого коефіцієнта зчеплення при рушанні з місця, а також на складних ділянках профілю колії є подача сухого кварцового піску, представлені очевидні переваги даного способу та його низку істотних недоліків. Обґрунтовано вплив електричного струму, що проходить через контакт, на його трибологічні властивості, при цьому перспектива цього способу опосередковано підтверджується даними, отриманими під час експлуатації електровозів, де встановлено, що їх граничний коефіцієнт зчеплення вище на 8% ніж у тепловозів, що імовірно пов’язано з пропусканням електричного струму через контакт колеса з рейкою. Тому для дослідження процесів, що протікають у контакті «колесо-рейка» при ходженні електричного струму необхідно провести їх детальний аналіз. У роботі теоретично та експериментально досліджено вплив електричного струму, що проходить через контакт двох взаємодіючих роликів на їх знос при варіюванні величини сили струму та прикладеного навантаження. Теоретичні передумови впливу електричного струму на величину зносу трибосполучення були покладені в основу проведених досліджень, проведених у роботі. При моделюванні визначено вплив електричного струму з часом на зношування досліджуваних зразків. Електричний знос переважає при малих вертикальних навантаженнях, що є наслідком наявності в контактній парі незруйнованих забруднень, які мають високий перехідний опір. Зі збільшенням навантаження та руйнуванням забруднень перехідний опір падає, кількість тепла, що виділилося в контакті, зменшується, і відповідно електричне зношування знижується. Експериментальні дослідження проведено на випробувальній машині СМЦ-2 на кафедрі залізничного, автомобільного транспорту та підйомно-транспортних машин СНУ ім. В. Даля. Виявлено механізм впливу електричного струму на трибосполучення, що дозволяє обґрунтувати застосування даного способу для підвищення зчеплення в системі «колесо-рейка».
  • Item
    Білий цемент з різновидами кремнеземвмісної сировини. Наукові вісті Далівського університету. 2024. №27.
    (СНУ ім. В. Даля, 2024) Дорогань, Н. О.; Черняк, Л. П.
    Технології виробництва білого цементу відзначається обмеженістю сировинної бази через особливі вимоги відносно хімічного складу з мінімізацією вмісту барвних оксидів та високою енергоємністю, пов’язаною з використанням мокрого способу та максимальною температурою випалу клінкеру ≥ 1500 °С. Метою роботи стало отримання білого цементу енергоощадним сухим способом при зменшенні максимальної температури випалу клінкеру. Проведено вибір вихідної сировини за критеріями реакційної здатності при випалі та мінімізації вмісту барвних оксидів. Для дослідження обрано тонкодисперсні алюмовмісні та кремнеземвмісні матеріали різного генезису. Для досліджень застосовано поєднання методів фізико-хімічного аналізу силікатних систем із стандартизованими тестуваннями фізико-механічних властивостей цементу. Виконано комп’ютерні розрахунки з застосуванням створеної програми «Клінкер» та аналіз кількісного співвідношення компонентів в інтервалі значень коефіцієнту насичення цементного клінкеру КН=0,80-0,95 та кремнеземного модуля n=2,0-3,5. Визначено склади 3-компонентних сумішей на основі систем крейда-гідроксид алюмінію-пилокварц і крейда-гідроксид алюмінію-аеросил з мінімізацією вмісту оксидів заліза до 0,10-0,11 мас. %. Із розроблених сировинних сумішей енергоощадним сухим способом виготовлено білий портландцемент при максимальній температурі випалу клінкеру 1400 оС, що понад на 100 оС менше прийнятої у відомому виробництві. Визначено особливості фазоутворення при випалі клінкеру із сумішей з кремнеземвмісними компонентами різного генезису та показано зв'язок зменшення розвитку кристалічних фаз алюмінатів кальцію зі збільшенням термінів тужавлення цементу, отриманого при застосуванні аеросилу у порівнянні з пилокварцом. Виконані розробки спряють інноваційному розвитку хімічної технології білого цементу відповідно до вимог ресурсозбереження та підвищенню ефективності виробництва.
  • Item
    Методика визначення осьових навантажень у системах, що мають ланку змінної довжини, на прикладі одноковшового навантажувача.
    (СНУ ім. В. Даля, 2024) Шевченко, В. О.; Олєйнікова, О. М.; Пєнкіна, Н. П.
    Робота присвячена розробці методики визначення осьових навантажень, що виникають у стрілових гідроциліндрах фронтального одноковшового навантажувача. Метою дослідження є підвищення точності розрахунків міцності та довговічності гідросистеми навантажувача, що є актуальним завданням для забезпечення безпечної та ефективної експлуатації землерийно-транспортних машин. Пропонована методика враховує складну кінематику механізму підйому стріли, яка змінюється залежно від кута її повороту. Це дозволяє більш точно моделювати робочі процеси навантажувача та визначати реальні значення навантажень на гідроциліндри. В рамках дослідження проведено детальний аналіз формування навантажень під час зміни висоти підйому ковша для типових конструкцій навантажувачів. Розглянуто вплив різних факторів, таких як маса вантажу, геометричні параметри стріли, кут повороту стріли, а також динамічні навантаження, що виникають під час розгону та гальмування. Результати проведеного аналізу можуть допомогти оптимізувати конструкцію гідроциліндрів, забезпечивши необхідний запас міцності та довговічність. Отримані результати можуть бути використані для підбору оптимальних параметрів гідросистеми, що забезпечують ефективну роботу навантажувача. Дослідження можуть бути корисні для розробки системи автоматичного управління, які б забезпечували безпечну експлуатацію навантажувача. Отримані результати можуть бути використані для розробки нових моделей фронтальних навантажувачів, а також для модернізації існуючих машин. Проведені дослідження охоплюють широкий діапазон робочих умов навантажувача, включаючи різні режими підйому і опускання ковша, різні типи вантажів та умови експлуатації. Отримані результати дозволяють оцінити максимальні навантаження, які можуть виникнути в системі, та оптимізувати конструкцію гідроциліндрів і всієї гідросистеми навантажувача.
  • Item
    Порівняльний аналіз функціональності корутин в сучасних мовах програмування.
    (СНУ ім. В. Даля, 2024) Щербаков, Є. В.; Щербакова, М. Є.
    Корутини - це спрощені потоки-функції, які не створюють нових реальних потоків для кожної асинхронної операції, а виконуються в контексті уже раніше створених реальних потоків. Вони використовують меншу кількість потоків та ефективно застосовують їх повторно, що дозволяє знизити накладні витрати на створення та знищення додаткових потоків, а також на дороговартісне перемикання контекстів між цими потоками операційною системою. Корутини дозволяють писати асинхронний код, який виглядає як послідовний і легко читається, забезпечуючи ефективне використання ресурсів і виконання задач додатка. В останній час корутини стали широко використовуватись при розробці настільних, Android- і веб-додатків завдяки їх лаконічності та простоті використання, оскільки розробники можуть оголошувати функції, які призупиняють виконання без блокування потоку і потім продовжують роботу після завершення асинхронної операції. Зараз корутини є функціональною частиною найбільш використовуваних продуктових мов програмування, таких як Kotlin та C++, що означає, що вони інтегровані в мову синтаксично, семантично та підтримуються відповідними стандартними бібліотеками. Це робить їх застосування природним та зручним для розробників, які вже використовують відповідну мову програмування. Слід зауважити, що в клієнтській мові веб-програмування JavaScript функціональність корутин практично повністю перекривається функціями зворотного виклику, об’єктами Promise, async-функціями, оператором await та функціями-генераторами, які є базою асинхронного програмування в веб-браузерах.
  • Item
    Дослідження нейронних мереж для прогнозування матеріальних балансів у нафтопереробній промисловості.
    (СНУ ім. В. Даля, 2024) Рязанцев, О. І.; Кардашук, В. С.; Бортник, К. Я.; Жушма, Є. В.
    У статті досліджено можливості використання нейронних мереж для прогнозування та зведення матеріальних балансів у нафтопереробній промисловості та принципи їх побудови. Зазначено, що прогнозування та зведення матеріальних балансів в даний час є однією з основних областей дослідження у нафтопереробній промисловості, як такі, що відіграють вирішальну роль при ціноутворенні на продукцію в умовах реформування ринку. Точність прогнозу суттєво впливає на економічність завантаження генеруючого обладнання та вартість електроенергії. Недооцінка навантаження може призвести до зниження резервів, а завищення – до необґрунтованого збільшення обертового резерву та ціни на електроенергію. Розглянуті переваги використання нейронних мереж для прогнозування матеріальних балансів в нафтопереробній промисловості. Запропонована архітектура нейронної мережі. Розглянуті можливі варіанти активаційних функцій нейронів та обрана активаційна функція гіперболічного тангенсу, яка найкраще підходить для використання в нейронній мережі для прогнозування матеріальних балансів у нафтопереробній промисловості. Розглянуто метод градієнтного спуску для використання в нейронних мережах для прогнозування матеріальних балансів, як найбільш поширений метод оптимізації першого порядку. Зазначені основні аспекти для оцінки ефективності моделі нейронної мережі в процесі її валідації. Зроблено висновок щодо ефективності прогнозування матеріальних балансів в нафтопереробній промисловості, однак їхня ефективність залежить від кількості даних та обчислювальних ресурсів. Використання нейронних мереж, інспірованих біологічною структурою мозку людини, дозволяє ефективно аналізувати складні системи та адаптуватися до змін у вхідних даних.
  • Item
    Модифікація алгоритму штучного кооперативного пошуку.
    (СНУ ім. В. Даля, 2024) Іванов, В. Г.
    Стаття присвячена дослідженню та вдосконаленню алгоритму штучного кооперативного пошуку (ACSm) для вирішення задач глобальної оптимізації. У роботі розглянуто актуальність проблеми підвищення ефективності сучасних алгоритмів оптимізації, зокрема у контексті високовимірних задач із численними локальними мінімумами. Проведено аналіз наукових джерел, що підтверджують перспективність ACS як метаевристичного методу. Запропонована модифікація алгоритму включає адаптивні параметри, які дозволяють коригувати швидкість і траєкторію пошуку залежно від умов середовища, а також нові стратегії кооперації між агентами. Особлива увага приділена гібридизації ACS із іншими алгоритмами оптимізації, такими як генетичні алгоритми та алгоритми рою частинок, для покращення результатів. Розроблена математична модель враховує динаміку взаємодії агентів і дозволяє вирішувати задачі з обмеженнями за допомогою множників Лагранжа. Експериментальні результати на стандартних тестових функціях (Розенброка, сферична, Растрігіна) показали значне покращення швидкості конвергенції (на 30-40%) та стабільності отриманих рішень. Запропоновані методи мають практичне застосування у логістиці, управлінні ресурсами, машинному навчанні та інших сферах, де необхідно знаходити оптимальні рішення в умовах складного середовища. У майбутньому передбачається адаптація ACSm до специфічних класів задач і розробка нових механізмів кооперації для подальшого підвищення ефективності алгоритму.
  • Item
    Інформаційна технологія синтезу адаптивних структур цифрових фільтрів для високошвидкісної обробки відеозображень.
    (СНУ ім. В. Даля, 2024) Захожай, О. І.
    Стаття присвячена вирішенню актуальної задачі зниження часової складності обробки відеозображень на яких фіксуються швидкоплинні процеси і явища. Основною метою дослідження є покращення експлуатаційних показників засобів технічного зору для високошвидкісної обробки відеозображень шляхом застосування методів і моделей адаптивної фільтрації та селекції інформативних даних. В роботі проведено обґрунтування підходу до зниження часової складності процесу ідентифікації об’єктів на зображенні, а також доцільність застосування цифрових фільтрів з кінцевою імпульсно-фазовою характеристикою для виконання такого роду завдань. Розглянуті етапи інформаційної технології їх синтезу, а також запропоновані критерії вибору раціональних параметрів цифрових фільтрів. Запропонована інформаційна технологія основана на принципі адаптивної фільтрації, яка дозволяє керувати деталізацією зображення та здійснювати селекцію інформативних ознак для подальшої обробки. Інші, неінформативні ознаки на зображенні усуваються. Таким чином, в будь який момент часу забезпечується прийняття рішень на основі меншої сукупності але більш інформативних ознак. Ефективність запропонованих технічних рішень перевірена засобами математичного моделювання, де додатковим критерієм ефективності системи фільтрації зазначалась її стійкість. В результаті моделювання вдалося визначити області раціональних параметрів цифрових фільтрів для забезпечення раціональних комбінацій конкуруючих параметрів: рівня деталізації зображення, часової складності обробки та стійкості цифрової системи фільтрації.
  • Item
    Інформаційна технологія формування карти просторового розташування малорозмірних об’єктів для геоінформаційних систем.
    (СНУ ім. В. Даля, 2024) Захожай, О. І.; Коррель, В. В.
    У статті розглядається сучасне технологічне рішення для реалізації завдань навігації, ідентифікації та аналізу даних для геоінформаційних систем. Особлива увага приділяється розробці системи виявлення малорозмірних об’єктів та позначення на карті у реальному часі, які можуть бути критично важливими для задач, пов’язаних із сільським господарством, пошуком і порятунком або моніторингом територій. Наведено аналіз запропонованого стека програмного та апаратного забезпечення, який забезпечує ефективну роботу такої системи на базі автономного дрона. Зокрема, у статті показано, як обрана апаратна платформа на основі одноплатної портативної комп’ютерної системи зі стеком сенсорів (GNSS, GSM, металодетектором, ультразвуковими датчиками) дозволяє забезпечити точне визначення положення дрона в просторі, а також наявність малорозмірного об’єкту в даному просторі. Платформа дозволяє виконувати локальний аналіз даних, наприклад, обробку локацій або ідентифікацію об’єкта, що зменшує потребу у високошвидкісному зв’язку із зовнішніми серверами. Також це забезпечує підвищену надійність та швидкість реагування у складних умовах, наприклад, під час роботи в зонах з обмеженим доступом до Інтернету. Основні критерії, які виставлялися під час розробки запропонованого технічного рішення є комбінація доступності, потужності й функціональності. Також основною метою було створення універсального рішення, яка може використовуватися для побудови ефективних наземних дронових систем різноманітного прикладного застосування, де є потреба у визначенні положення самого наземного дрону, траєкторії його переміщення, а також реєстрації малорозмірних об’єктів, які виявляються по шляху його пересування.